środa, 20 sierpnia 2014

Olejowanie włosów-czym olejować?

Cześć :)
W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić Wam rożne oleje, którymi olejowałam lub mam zamiar zacząć olejować włosy.

Olejowanie to świetny  sposób  na ochronę włosów. Pomaga utrzymać zdrowy stan włosów i skóry oraz niweluje wszelkiego rodzaju problemy tj. wypadanie, łamliwość włosów, przedwczesne siwienie, łupież, rozdwajające się końcówki, naruszona struktura włosów, matowe włosy.Jednak aby zacząć olejować włosy musimy zbadać ich porowatość.

Co to jest porowatość?
Jest to sposób ułożenia łusek Naszego włosa. Możemy wyróżnić dwa główne stopnie porowatości oraz jeden pośredni:
  • niskoporwatne ( łuski przylegają ściśle do siebie ),
  • wysokoporowate ( łuski włosów są rozchylone ),
  • włosy średnioporwate 
Warto zadać sobie pytanie jak szybko schną nasze włosy, ponieważ wysokoporowate szybko schną a niskopoorwate znacznie dłużej. Można  zaobserwować, że włosy kręcone są wysokoporowate a proste średnio lub niskoporate. Jednak jest to tylko teoria, ponieważ proste włosy mogą również być wysokoporowate.
 Jeśli Twoje włosy dość szybko tracą objętość są niskoporowate a jeśli dotykając je czujesz nierówności- wysokoporowate,

Włosy niskoporowate:

Są charakterystyczne dla zdrowych włosów, łuski są domknięte. Są zazwyczaj proste, śliskie i gładkie. Łuski przylegają do siebie ściśle, przez co włosy nie są podatne stylizacji.
Oleje: olej babassu, masło kakaowe, olej palmowy, olej z pestek granatu, olej araganowy, olej lniany. 

Ja również mam niskoporowate włosy:Włosy o  średniej porowatości:

Ten rodzaj włosów sprawia chyba najmniej problemów. Włosy wyglądają bardzo dobrze, a fakt, że porowatość oscyluje pomiędzy średnią a wysoką sprawia, że mamy do wyboru sporą masę kosmetyków. 
Oleje: olej araganowy, olej awokado, olej jojoba, olej z baobabu, olej z nasion papai, oliwa z oliwek, o, lej z orzechów laskowych, olej z orzechów makadamia, olej słonecznikowy olej z kiełków pszenicy, olej z pestek śliwki, olej sezamowy .. :)

Włosy o wysokiej porowatości:

Są to najczęściej włosy suche, puszące się innymi słowy zniszczone. Również włosy kręcone bywają wysokoporowate. Włosy te charakteryzują się otwartymi łuskami, dlatego polubią oleje z kwasami wielonasyconymi. 
Oleje: oliwa z oliwek, olej lniany, olej z pestek arbuza, olej makadamia, olej z pestek dyni, olej ze słodkich migdałów, olej z jeżyny, olej z kiełków pszenicy, olej konopny, olej z nasion bawełny, olej z nasion jabłka, olej z wiesiołka, olej z żurawiny, olej z nasion truskawki. 

A teraz o właściwościach popularnych olei:
  • olej lniany:  wygładza i nawilża włosy, 
  • olej rycynowy: zapobiega przez rozdwajaniem końcówek a dodatkowo przyśpiesza porost włosów, 
  • olej araganowy: najlepszy dla suchych i matowych włosów,
  • oliwa z oliwek: nawilża, wzmacnia i poprawia ogólny stan włosów,
  • olej kokosowy: doskonały nawilżacz i nabłyszczacz.
Polecam olejować włosy 2 razy w tygodniu na min. 3-4 h. Dobrze jest nałożyć na głowę dodatkowo czepek termoaktywny dla wzmocnienia efektu. 


Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka